• LinkedIn
  • Twitter

Een nieuwe manier van innen: de AVV

06 maart 2023
  • Hoe ziet de inning er nu uit? >>Bloemenbureau Holland wordt momenteel gefinancierd door kwekers die lid zijn van Royal FloraHolland (RFH) in binnen- en buitenland en door handelsbedrijven die klant zijn bij RFH. Een klein percentage (0,2% over productverkopen voor kwekers en een staffel van 0,19% tot 0,06% over productaankopen voor handelaren) wordt samengebracht en door het Bloemenbureau namens de sector ingezet voor onze collectieve communicatie. 
    Omdat niet alle kwekers lid zijn van de veiling en niet alle handelaren kopen via de veiling draagt niet iedereen bij aan onze collectieve communicatie. Om die reden stopt Royal FloraHolland per 1 januari 2024 met de inning voor onze activiteiten. 
     
  • Wat gaat er veranderen? >>Omdat niet alle kwekers lid zijn van de veiling en niet alle handelaren kopen via de veiling draagt niet iedereen bij aan onze collectieve communicatie. Om die reden stopt Royal FloraHolland per 1 januari 2024 met de inning voor onze activiteiten. 
    Bloemenbureau Holland is er voor alle ondernemers in de sector. Collectieve communicatie vraagt om collectieve inning in de sector. Iedereen profiteert en iedereen draagt bij, dus geen free-riders meer. Een manier om dit te organiseren is een Algemeen Verbindend Verklaring (AVV). De AVV is een beproefde en passende methode van inning. Met een AVV wordt het collectief groter en sterker. We voeren de AVV echter alleen in als de sector deze aanpak steunt. 
     
  • Wat is een AVV? >>AVV staat voor een Algemeen Verbindend Verklaring. Het is een bewezen effectieve maatregel vanuit de Nederlandse overheid die ons in staat stelt om de inning voor de hele sierteeltsector op een eerlijke manier te regelen. Binnen onze branche is al een succesvol voorbeeld van de AVV ingevoerd, namelijk die voor collectief onderzoek, waar onder andere het programma Onderzoek en Innovatie ‘Kennis in je kas’ uit voorkomt. 
    Om een AVV te kunnen aanvragen, moet er voldoende draagvlak binnen de sierteeltsector zijn. Om dit te toetsen, moet de sector zijn stem uitbrengen in een online enquête (27 maart en 7 april 2023). Stemgerechtigd zijn de directeur, directeur-eigenaar, of grootaandeelhouder van jouw bedrijf. 
     
  • Doen alle productgroepen mee? >>De AVV wordt aangevraagd voor de productgroepen snijbloemen en kamerplanten. Bomen, heesters, tuinplanten en perkgoed die gezamenlijk formeel één categorie vormen, doen niet mee. In deze categorie zitten grote aantallen kwekers van (laan)bomen en vaste planten. Slechts een gedeelte van deze productgroep verloopt nu via de veilingen en een grote groep kwekers heeft geen binding met de activiteiten van het Bloemenbureau. Daarom valt deze categorie buiten de aanvraag. 
     
  • De categorie tuinplanten valt erbuiten maar profiteren wel? >>Nee, omdat de campagnes en communicatie zich zullen richten op snijbloemen en kamerplanten. Als er vrijwillige bijdrages zijn, zoals mogelijk voor Outdoor Plants, dan zullen daar specifieke campagnes voor komen met eigen budgetten (zie ook vraag 7). 
  • Wat verandert er aan de hoogte van de inning? >>Aan het heffingspercentage verandert niets. Het enige verschil is dat deze niet langer via RFH wordt geïnd, maar door een extern administratiekantoor.
    • Heffingspercentage voor kwekers: 0,2% van de productverkopen.
    • Heffingspercentages voor handelsbedrijven is onveranderd:
      • 0,19% tot € 11 mio productaankopen;
      • 0,12% tussen € 11 en € 50 mio productaankopen;
      • 0,06% boven € 50 mio productaankopen
    Zo betalen alle bedrijven in de sierteelt mee, ook wanneer de handel buiten de veiling om verloopt, met een eerlijker speelveld als resultaat.
  • Gaat het mij meer of minder kosten? >> 10.1 Kwekers
    Voor het leeuwendeel van de kwekers geldt: je blijft hetzelfde betalen.
    Meer specifiek:
    • ​Ik ben snijbloemenkweker en lid van een veiling: je blijft hetzelfde betalen.
    • Ik ben kamerplantenkweker en lid van een veiling: je blijft hetzelfde betalen.
    • Ik ben buitenlandse teler van snijbloemen of kamerplanten en lid van een veiling: je blijft hetzelfde betalen.
    • Ik ben Nederlandse snijbloemenkweker of kamerplantenkweker en geen lid van een veiling: je gaat betalen over je productomzet. Voer je al aan op de veiling dan betaal je nu al over dat deel. 
    • Ik ben buitenlandse snijbloemenkweker of kamerplantenkweker en geen lid van een veiling: je betaalt niet mee. Buitenlandse kwekers zonder lidmaatschap van een Nederlandse veiling vallen buiten het juridische bereik van een AVV. 
    • Ik ben kweker van tuinplanten, perkgoed, heesters: je betaalt niet (meer) mee. Ook als je nu lid bent van de veiling betaal je niet meer mee. De productcategorie tuinplanten met bomen, heesters etc. valt in zijn geheel buiten de aanvraag. (Zie vraag 7). Wel kunnen op vrijwillige basis (zoals bijvoorbeeld voor Outdoor Plants) campagnes gaan plaatsvinden. 
    10.2 Groothandel
    De heffingspercentages blijven hetzelfde, ook de staffel blijft hetzelfde (Zie ook vraag 9). Geheven wordt over de productaankopen van snijbloemen en kamerplanten, dus niet (meer) over tuinplanten w.o. heesters, bomen, perkgoed en vaste planten. Of je hetzelfde, minder of meer gaat betalen is bedrijfsspecifiek. Voor het leeuwendeel van de handelsbedrijven zal gelden dat zij hetzelfde of wat minder gaan betalen. Hieronder enkele voorbeelden. 
    • Ik ben groothandelaar in snijbloemen en koop in via de veiling: Je betaalt hetzelfde.
    • Ik ben groothandelaar in snijbloemen en koop in via de veiling en via andere kanalen: Je betaalt ook over productaankopen via de andere kanalen. Promotiecampagnes en alle andere activiteiten richten zich op alle snijbloemen. Dus in die zin is het logisch en ook fair dat alle productaankopen financieel bijdragen.
    • Ik ben groothandelaar in kamerplanten, perkgoed, vaste planten en koop in via de veiling: Je betaalt minder omdat de categorie tuinplanten buiten de aanvraag valt.
    • Ik ben groothandelaar in kamerplanten, perkgoed, vaste planten en koop in via de veiling en ander kanalen: Je betaalt niet (meer) over de categorie tuinplanten. Je betaalt wel over de kamerplanten ook als je via andere kanalen inkoopt. Hoe dit uitpakt is zeer bedrijfsspecifiek.
    • Ik ben Nederlandse groothandelaar en doe meer dan 50% van mijn zaken buiten Europa: Je betaalt niet mee omdat de activiteiten van het Bloemenbureau zich op Europa richten.
    10.3 Wordt er Bloemenbureau-heffing gerekend over kweker-kweker verkopen?
    De kweker-kweker regeling blijft van toepassing zoals ook nu het geval. Hierdoor wordt er niet dubbel geheven over dezelfde producten.

    10.4 Wordt er Bloemenbureau-heffing geheven over verkopen tussen twee Nederlandse groothandelsbedrijven?
    Er wordt één keer een Bloemenbureau-heffing in rekening gebracht in lijn met de bestaande handelsregeling. Bijvoorbeeld: over de verkopen tussen een Nederlands importbedrijf en een Nederlands exportbedrijf wordt één keer geheven. Er wordt dus niet dubbel geheven.
                   
    Maart 2023

     

Vragen en antwoorden over…  

Lees ook: